Следвайте Гласове в ТелеграмСвързани статии: Румяна Ченалова: Руската църква е под юрисдикцията

...
Следвайте Гласове в ТелеграмСвързани статии: Румяна Ченалова: Руската църква е под юрисдикцията
Коментари Харесай

Министерството на правосъдието коригира Агенцията по вписванията: Не е сигурно, че Руската църква е собственост на посолството

Следвайте " Гласове " в Телеграм

Свързани публикации: Румяна Ченалова: Руската черква е под юрисдикцията на РПЦ, а постройката е благосъстоятелност на Русия (документи)

В констативния нотариален акт, който показва съветското посолство като притежател на съветската черква не са разказани съответни доказателства за това. Цитиран е крепостен акт за земята, който не е наличен на никое място и не може да се види какво в действителност удостоверява. Това значи, че собствеността на съветската черква е неразбираема и противоречива. Това се схваща от известие на правосъдното министерство за инспекция в Агенцията по вписванията, разпратено до медиите. В него буквално написа: 

Установяването на собствеността върху съветската черква изисква задълбочена инспекция, разбор на нормативна уредба и документи находящи се и отвън Агенция по вписванията (Държавен списък, Столична Община и др.). В този смисъл въпросът за собствеността й не е в компетентността на Министерството на правораздаването и Агенцията по вписванията. 

След осъществена инспекция в Служба по вписванията - София се откри, че в Книга: Обстоятелствени инспекции, Том 13, Акт № 47, Дело 2557/1997 година от 23.07.1997 година е вписан констативен нотариален акт за благосъстоятелност върху неподвижен парцел, добит по подаяние на земята, строителство на църквата и правоприемство от Руското царско дипломатическо агентство на Посолството на Руската Федерация.

Видно от наличието на посочения констативен нотариален акт той е формиран по молба на посланика на Руската Федерация въз основа на крепостен акт № 11 от 07.11.1898 година

Крепостният акт не е обществено наличен, не се съхранява в архивите на Агенция по вписванията, защото според Закон за националния архивен фонд, Закон за правосъдната власт, Наредба за реда за организирането, обработването, експертизата, съхраняването и потреблението на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции и устав за администрацията в районните, окръжните, административните, военните и апелативните съдилища, след приключване на период от 100 години регистрите за гражданско и имотно положение подлежат на предаване и държавно предпазване в отдел „ Териториален списък – София.

В нотариалния акт не е разказано да са показани документи и доказателства във връзка с строителството и правоприемството сред Руското царско дипломатическо агентство и Посолството на Руската Федерация, приключва известието.

През 1997 година е бил публикуван констативен нотариален акт за благосъстоятелност върху Руската черква на Руското посолство в София по искане на съветския дипломат. 

Нотариусът, подписал акта тогава, показва, че " на съображение на приложените към молбата на посланика на посолството на Руската федерация в България писмени доказателства сформира този нотариален акт, с който признава Посолството на Руската федерация за притежател по подаяние на земята, строителство на църквата " Св. Николай Чудотворец " и правоприемство от Руското Царско дипломатическо агентство ".

Придобиването на църквата е на база само крепостен акт от 1898 година, както и схема, оценка на парцела и разписка, които се изискват при всяка нотариална договорка.

Имотът по нотариален акт включва дворно място с повърхност 1175 кв. м и издигната на това място постройка на Руската черква " Св. Николай Чудотворец ".

Била е направена и така наречен обстоятелствена инспекция и е публикуван въпросният нотариален акт. Нотариусът Иван Дахтеров, който я е правил през 1997 година и чието име е усърдно заличено от факсимилето, въобще не ревизира статута на съветските църковни парцели у нас и въобще не взема мнение от Българската православна черква.

Констатацията на Дахтеров е единствено на основата на крепостния акт за земята на съветската легация от 1898 година, който е единствено за земята, само че няма по какъв начин да има крепостен акт за постройката на църквата, която е вдигната през 1914 година

Това води до извода, че документът от 1997 година е циничен, защото описаните в него условия са погрешни.

Детайли към инспекцията разгласява преди дни русенският свещеник Наум, съгласно които руското държавно управление през 1936 година подарява храма на Българската православна черква (БПЦ) - въпросната черква е зародила като храм за потребностите на съветската белоемиграция.

Източници: " 24 часа ", justice.government.bg

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР